Preses relīze

Lielākā daļa spēlētāju Latvijā ir “prātīgie”

Noslēdzoties kampaņai “Droša spēle”, Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA) un Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija (IAUI) preses konferencē uzsvēra, ka sabiedrības un spēlētāju interešu aizsardzība un izglītošana par drošības un atkarības riskiem, kas mazinātu atkarības un krāpšanas precedentus, ir nozares galvenā prioritāte.

Iniciatīva “Droša spēle” veidota, lai izglītotu cilvēkus, kā spēlēt droši, izvairīties no atkarības un kā rīkoties, ja tā jau ir izveidojusies. Drosaspele.lv mājas lapā arīdzan atrodams interaktīvais tests, kur iespējams noskaidrot savu azarta līmeni un noskaidrot, kādos gadījumos labāk atturēties no azartspēļu spēlēšanas. Kopumā testu pildījuši 12,7 tūkstoši iedzīvotāju, no kuriem gandrīz puse jeb 45,9% spēlē ieguvuši “prātīgā” spēlētāja tipu, 29,5% “samērīgā”, bet 24,5% “karstgalvja” tipu.

LSBA prezidents Arnis Vērzemnieks norāda – lai gan spēlētāja tipu iedalījums nav ārstu pamatots, tomēr tas interaktīvā veidā atgādina par drošību spēlējot katram lapas apmeklētājam.  “Gan mēs, gan speciālisti esam vienisprātis – lai neveidotos problēmspēlētāji, ir svarīgi “izķert” cilvēkus, kam ir impulss nodoties azartam un likt iedzīvotājiem atpazīt savas tieksmes, vēl pirms tās izveidojušās par problēmu. Un šis tests paredzēts tieši šādam nolūkam.”

Kā norāda IAUI vadītāja Signe Birne, inspekcijas virsmērķi ir godīga un pārdomāta azartspēļu un izložu organizēšanas politika, nodrošinot sabiedrības un spēlētāja interešu aizsardzību. Nozares politikas veidotājiem – Finanšu ministrijai – Inspekcija sniedz priekšlikumus par to, kā veidot normatīvos aktus tā, lai biznesa attīstība un ietekme uz sabiedrību būtu līdzsvarā, lai visievainojamākie sabiedrības locekļi tiktu maksimāli aizsargāti, lai cilvēkiem, kas saprot, ka pārlieku aizraušanās ar azartspēlēm rada problēmas pašiem, viņu ģimenēm, sabiedrībai un valstij kopumā, lai būtu iespēja saņemt padomu un palīdzību. Inspekcija ir ieinteresēta par jebkuru iniciatīvu normatīvo aktu pilnveidošanai un šāda atbalsta nodrošināšanai.

LSBA un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktā aptauja apstiprina, ka lielākā daļa spēlētāju sev nosaka izklaidei paredzētos naudas līdzekļus vai atvēl spēlei noteiktu laiku un pārtrauc šo nodarbi, kad tie beigušies. “Neatbildīga spēlētāja pazīmes iezīmējas tad, kad cilvēks nododas azartspēļu spēlēšanai naudas pelnīšanas nolūkā. Tā, piemēram, 27% aptaujāto pārtrauc spēlēt azartspēles tad, kad ir kaut ko laimējuši. Tas nerada pārliecību, ka spēlētājs saprot, ka uz spēļu zāli, tāpat kā jebkuru citu izklaides vietu, ir jādodas ar nodomu naudu tērēt, nevis nopelnīt. Tāpat ir nepieciešams izglītot un no spēlēšanas atturēt to spēlētāju daļu, kas zāli pamet tikai tad, kad tiem vairs nav līdzekļu, par ko spēlēt,” norāda LSBA prezidents Arnis Vērzemnieks.