Preses relīze

LSBA atzinīgi vērtē Satversmes tiesas spriedumu; Rīgas domei jāatceļ lēmums slēgt spēļu zāles

2024. gada 4. aprīlis – Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA) atzinīgi vērtē Satversmes tiesas pasludināto nolēmumu lietā par azartspēļu organizēšanas ierobežojumiem Rīgas administratīvajā teritorijā un pauž gandarījumu par tiesiskuma uzvaru pār populismu.

Azartspēļu komersanti bija spiesti vērsties Satversmes tiesā, lai apstrīdētu Rīgas domes pieņemto ierobežojošo normu, kas nosaka, ka visā galvaspilsētas teritorijā ir aizliegts organizēt azartspēles, izņemot, ja tās atrodas četru vai piecu zvaigžņu viesnīcās. Kaut arī Rīgas dome pieņēma lēmumu anulēt atļaujas azartspēļu komersantiem, nesagaidot Satversmes tiesas spriedumu, šodien tiesiskums ir uzvarējis. Normu, uz kuras balstījās Rīgas domes deputāti, tiesa atzinusi par neatbilstošu Satversmei, turklāt tiesas nolēmums stājās spēkā no tā parakstīšanas brīža – šodienas, tādēļ Rīgas domei nekavējoties jāpārskata administratīvie akti par licenču anulēšanu.

Satversmes tiesas spriedums kārtējo reizi atgādina, ka pašvaldību deputāti, piedaloties balsojumā, nedrīkst vadīties tikai pēc “sirdsapziņas” vai politiskās pārliecības, jo ir jāvērtē, kādas tiesiskās un ekonomiskās sekas balsojums var radīt – politiski jautājumi ir jānodala no tādiem, kas izlemjami administratīvā kārtībā un kuriem ir jābūt likumīgi pamatotiem. Jāuzsver, ka nevienai pašvaldībai nav dotas tiesības ignorēt spēkā esošo normatīvo regulējumu, jaunāko judikatūru un apsvērumus, kā dēļ likumdevējs ir izšķīries par labu atļaujai organizēt azartspēles Latvijā.

Turklāt Satversmes tiesa norāda, ka azartspēļu organizēšana tūrisma mītnēs primāri ir atkarīga no komersanta izvēles iekļaut azartspēļu organizēšanas vietu viesnīcā pieejamo pakalpojumu klāstā. LSBA vairākkārt un ilgstoši Rīgas domes pārstāvjiem ir uzsvērusi, ka ne domei, ne pašiem azartspēļu organizētājiem nav iespējas ietekmēt viesnīcu nozares dalībniekus. Padarot vienas nozares eksistenci atkarīgu no citas nozares, pastāv tikai teorētiska iespēja turpināt darbību. Tāpat izvirzītais kritērijs – atrašanās tikai četru vai piecu zvaigžņu viesnīcā – praktiski nav izpildāms ņemot vērā esošo viesnīcu kategorijas, kā arī citus faktorus, piemēram, viesnīcu telpu platību un cita veida nepiemērotību azartspēļu organizēšanas vietu specifikai.

LSBA sagaida, ka ar šo tiesas spriedumu pēc būtības tiks pielikts punkts populistiskai retorikai un nesamērīgu, pat acīmredzami prettiesisku lēmumu pieņemšanai virknē Latvijas pašvaldību. Kamēr vien likumdevējs ir atļāvis azartspēļu organizēšanu visā valsts teritorijā un azartspēļu komersanti maksā azartspēļu nodevu par azartspēļu organizēšanas licences izsniegšanu, pašvaldībām nav tiesību aizliegt. Nosacījumi, kas nav realizējami, nav uzskatāmi par izņēmumiem, kā to ir atzinusi Satversmes tiesa.