Preses relīze

Azartspēļu atkarības prevencijā un ārstēšanā milzīga nozīme ir efektīviem atbalsta instrumentiem.

“Atkarību prevencija un ārstēšana ir valsts, pašvaldību un arī azartspēļu nozares kopīga interese. Atbalsta iespējas ir, taču tās nav vienlīdz pieejamas visā Latvijā, trūkst arī informācijas. Patlaban vienīgā specializētā konsultatīvā tālruņa darbību cilvēkiem, kuri saskaras ar azartspēļu atkarības problēmām, Latvijā nodrošina pati nozare,” uzsver Latvijas Spēļu biznesa asociācijas (LSBA) prezidents Arnis Vērzemnieks.

 

Biedrības “Skalbes” konsultatīvā tālruņa azartspēļu atkarīgajiem un viņu līdzcilvēkiem darbība pierāda atbalsta nepieciešamību, un cilvēki arvien biežāk uzdrīkstas to lūgt, par spīti sabiedrībā valdošajai stigmai pret azartspēļu atkarību. Azartspēļu un izložu politikas pamatnostādnes paredz pienākumu Veselības ministrijai un Slimību profilakses un kontroles centram izvērtēt iespēju nodrošināt telefonisku atbalstu arī iedzīvotājiem, kuri vēršas pēc palīdzības procesu atkarības, tai skaitā patoloģiskas azartspēļu spēlēšanas tieksmes rezultātā. “Izsaku cerību, ka tiks konsolidēta labā pieredze un valsts sniegtie pakalpojumi būs efektīvi un drīzāk atbalsta pasākumu kompleksu papildinoši,” norāda Vērzemnieks.

 

Laika posmā no 2021. gada novembra līdz 2022. gada septembrim biedrībā “Skalbes” saņemtais zvanu skaits sasniedza 343 gadījumus, kas ir palielinājums par aptuveni 100 % salīdzinājumā ar attiecīgo periodu iepriekš, kad saņemto zvanu skaits nepārsniedza 171, liecina biedrības “Skalbes” apkopotā statistika.

 

“Atbalsta tālruņa kapacitātes palielināšana, piesaistot LSBA finansējumu, devusi nozīmīgus augļus. Esam ne tikai saņēmuši lielāku skaitu zvanu, bet arī vairākkārtīgi rīkojuši akciju “Speciālists pie tālruņa”, kuras laikā iesaistīti tādi speciālisti kā psihologs, narkologs un atkarību speciālists. Esam priecīgi par katru zvanītāju, kurš griežas pēc atbalsta, tāpēc turpināsim aktīvi strādāt pie tālruņa popularizēšanas, lai sasniegtu iespējami vairāk cilvēku, kuriem ir nepieciešams psiholoģisks un informatīvs atbalsts,” pauž biedrības “Skalbes” valdes locekle Santa Laimiņa.

 

Saskaņā ar biedrības “Skalbes” datiem pirmāri konsultatīvais atbalsts sniegts atkarīgajiem. 70 % zvanu saņemti no cilvēkiem ar iespējams patoloģisku tieksmi uz azartspēlēm, savukārt 30 % īpatsvaru veido gadījumi, kad pēc atbalsta vērsušās personas, kuras uzskata, ka viņu līdzcilvēkiem ir kaitīgi azartspēļu spēlēšanas paradumi.

 

Vienlaikus Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas konsultante atkarību mazināšanas jautājumos Elīna Brila vērš uzmanību, ka konstanti pieaug to personu skaits, kuras sevi iekļauj Pašatteikušos personu reģistrā. Aktīvs aizliegums reģistrā pēc pašu personu iesnieguma ir 23901 iedzīvotājam, kas ir par 33 % vairāk nekā uz 2021. gada 25. oktobri (16120 personas).

 

Biedrības “Skalbes” konsultatīvais tālrunis ar LSBA biedru atbalstu nodrošina palīdzību tiem cilvēkiem, kuri saskaras ar azartspēļu atkarību, viņu tuviniekiem un citiem līdzcilvēkiem. Krīzes un konsultāciju centra “Skalbes” speciālisti palīdz atpazīt atkarības pazīmes, uzzināt, kādi ir pirmie soļi, lai uzsāktu cīņu ar atkarību, noskaidrot efektīvākos ārstniecības veidus un informē par Pašatteikušos personu reģistru. Konsultācijas ir pieejamas pa tālruni 29323202.

 

Publiskais pasākums, kurā eksperti aktualizēja nepieciešamību veicināt drošu azartspēļu vidi Latvijā, ir veltīts Eiropas drošāku azartspēļu nedēļai, kas norisinās no 17. līdz 23. oktobrim. Pasākumu organizēja LSBA, lai nodrošinātu datos un faktos balstītu, objektīvu informāciju par azartspēlēm, kā arī dalītos ar speciālistu zināšanām un pieredzi ar azartspēlēm saistītos jautājumos.