Preses relīze

LSBA: nodokļu reformas lielākais ieguvējs – pelēkais sektors

Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA), izvērtējot valdībā apstiprinātos likumu grozījumus šobrīd skatītās nodokļu reformas kontekstā, secinājusi, ka reformas rezultātā lielākie ieguvēji spēļu biznesa nozarē būs nelegālajā sektorā strādājošie uzņēmēji.

LSBA atgādina, ka Ministru kabineta Saeimā iesniegtie likumprojekti attiecībā uz azartspēļu nozari paredz par 30% paaugstināt azartspēļu nodokli, kā arī aplikt visus laimestus virs 3000 EUR ar Iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).

“Šobrīd valdības piedāvājums ir principā vērsts pret legālo biznesu, kas cilvēkiem nodrošina darba vietas un maksā nodokļus. Ja jau šobrīd uzraugošās iestādes pilnībā netiek galā ar nelicencētu tiešsaistes totalizatoru un azartspēļu nodrošinātāju darbības ierobežošanu, tad pēc reformas arvien vairāk cilvēku izvēlēsies izmantot Latvijā nelicencētu komersantu pakalpojumus, jo tas būs krietni izdevīgāk,” uzsver LSBA padomnieks Arnis Vērzemnieks.

A.Vērzemnieks, izmantojot vienkāršu piemēru ar totalizatora likmi, ilustrē, kāda situācija izveidosies pēc reformas: “Piemēram, spēlētājs veic 2900 EUR likmi ar koeficientu 1,1. Ja prognoze izrādīsies precīza, tad spēlētāja laimests būs 3190 EUR. Taču pēc reformas spēlētājam, lai saņemtu laimestu, būs jānomaksā IIN 20% vai 23% apmērā jeb vismaz 630 EUR. Tā rezultātā spēlētājs saņems 2560 EUR, kas ir mazāk nekā veiktā likme.”

LSBA pārstāvis uzskata, ka šajā situācijā spēlētāju turpmākā rīcība ir vienkārši prognozējama – izmantot to komersantu pakalpojumus, kuri nav licencēti Latvijā, un nemaksāt nekādus nodokļus.

“Savukārt attiecībā uz azartspēļu nodokli gribētu vērst uzmanību uz Finanšu ministrijas pieņēmumu, ka nodokļa celšana par 30% ievērojami palielinās budžeta ieņēmumus. Pie šāda scenārija ir skaidrs, ka uzņēmēji ievērojami samazinās spēļu iekārtu skaitu un atlaidīs darbiniekus. Tā rezultātā zaudēs visi,” uzsver A.Vērzemnieks.

Atbilstoši LSBA aprēķiniem šis zaudējums budžeta ieņēmumos var sasniegt 5 miljonus EUR. Tā kā lielākā azartspēļu nozares nomaksāto nodokļu daļa valsts budžetā tiek novirzīta sociālo jautājumu risināšanai, LSBA uzskata, ka ar nepārdomātu un nepamatotu azartspēļu nodokļa paaugstināšanu tiks samazinātas iespējas valstij risināt sociāli būtiskus jautājumus.

Asociācijā norāda, ka pēc šādu likumu grozījumu pieņemšanas kritīsies ne tikai valsts, bet arī pašvaldību budžetu ieņēmumi, kā arī tiks pavērtas plašas iespējas nelicencēto azartspēļu pakalpojumu nodrošinātājiem izvērst savu darbību. Proti, šāda lēmuma sekas drīzāk būs defektīvas, jo šobrīd azartspēļu nozare Latvijā funkcionē labi – nelegālā sektora nav, par darbiniekiem tiek maksāti nodokļi, nozare dod ikgadēji prognozējamu pienesumu valsts budžetā. Līdz ar reformu situācija kardināli mainīsies un lielākie ieguvēji būs nodokļu nemaksātāji.