Preses relīze

LSBA: Rīgas dome ar populistiskiem lēmumiem cenšas novērst uzmanību no patiesajām Rīgas problēmām

Rīgas domes lēmums aizliegt visas spēļu zāles Rīgas administratīvajā teritorijā ir uzmanības novēršana no Rīgas domes reālajām problēmām. Kārtējo reizi azartspēļu nozare tiek izmantota, lai kāda politiskā partija uzlabotu savus reitingus pirms gaidāmajām vēlēšanām. Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA) uzskata, ka rupji tiek pārkāpts tiesiskās paļāvības un samērīguma princips un degradēta Latvijas uzņēmējdarbības vide.

 

Šāds Rīgas domes lēmums nav apspriests ar azartspēļu nozari, un nav arī veikti nekādi pētījumi par iespējamo ietekmi uz sabiedrību un uzņēmējdarbības vidi. Nav domāts, kā šāds lēmums ietekmētu citas nozares, kas mijiedarbojas ar šo nozari. Ar plānotajiem ierobežojumiem tiek aizskartas Satversmes 105. pantā nostiprinātās tiesības uz īpašumu, jo faktiski komersantiem tiek aizliegts turpināt savu komercdarbību. Rīgas domei nav tiesību pieņemt likumdevēja kompetencē esošus jautājumus. Likumdevējs nekad nav gribējis aizliegt azartspēles pilnībā, bet šo nozari tikai ļoti stingri regulēt, kas citstarp nodrošina arī sabiedrības (spēlētāju un nespēlētāju) aizsardzību.

 

“Azartspēļu nozare atkal tiek izmantota, lai vāktu vēlētāju balsis. Gatavojoties Saeimas vēlēšanām, šo tēmu izmantoja Jaunā konservatīvā partija, bet tagad ar saukli “Slēgsim visas spēļu zāles Rīgā!” Eiropas Parlamenta vēlēšanām gatavojas Nils Ušakovs. Tā vietā, lai risinātu rīdziniekiem tiešām aktuālas problēmas, piemēram, bedrainās Rīgas ielas vai milzīgais korupcijas skandāls Rīgas satiksmē, Rīgas domes vadība ar Nilu Ušakovu priekšgalā izvēlas slēpties aiz pseidoproblēmām un bēgt no Rīgas uz siltu vietu Eiropas Parlamentā,” norāda Latvijas Spēļu biznesa asociācijas padomnieks Arnis Vērzemnieks.

 

Asociācijas vērtējumā šāds piedāvājums faktiski pakļauj sabiedrību neprognozējamam eksperimentam, turklāt netiek ievērots samērīguma princips, jo šāds aizliegums nav samērīgs ar tā norādīto leģitīmo mērķi – spēlētāju aizsardzību. To var nodrošināt ar citiem – mazāk ierobežojošiem līdzekļiem. Turklāt ir jautājums – vai vispār Rīgas domes mērķis ir aizsargāt spēlētājus, jo 4 un 5 zvaigžņu viesnīcās azartspēles varēs tikt organizētas, līdz ar to mērķis netiks sasniegts.

 

“Šajā situācijā ir jāuzdod jautājums – kā interesēs Nils Ušakovs darbojas, un kurš par to maksā? Tas noteikti nenotiek rīdzinieku interesēs! Kādēļ tik ļoti tiek uzsvērts, ka 4 un 5 zvaigžņu viesnīcās drīkstēs organizēt azartspēles, lai gan tas nav pašvaldības kompetences jautājums, jo to regulē likums,” turpina LSBA padomnieks Arnis Vērzemnieks. “Pirms vairākiem gadiem jau tika pieredzētas līdzīgas iniciatīvas, kad šaubīgi uzņēmēji ar politiķu atbalstu mēģināja nodrošināt sev labvēlīgākus nosacījumus un izspiest no tirgus citus uzņēmumus.”

 

Rīgas dome nav ņēmusi vērā, ka Finanšu ministrija jau 2018. gada nogalē ir izstrādājusi risinājumu, kuru ieviešot spēļu zāļu aizvēršana Rīgā pēc būtības vairs nebūs aktuāla, jo ir izstrādāti grozījumi Azartspēļu un izložu likumā, kas nosaka, ka jebkura persona, kura vēlas turpmāk sevi distancēt no azartspēļu spēlēšanas, varēs sevi iekļaut vienotā valsts uzturētā reģistrā un organizatoru pienākums būs vismaz uz gadu šādai personai liegt spēlēt azartspēles jebkurā vietā Latvijas teritorijā – gan spēļu zālēs, gan kazino, gan interaktīvajās spēlēs. Tas nozīmē, ka personai, kurai azartspēles rada vai varētu radīt atkarību, būs centralizēts un efektīvs instruments, kā sevi atturēt no spēlēšanas. Aizliedzot azartspēļu zāles visā Rīgas teritorijā, Rīgas dome iedzīvotājus pakļauj vēl lielākam atkarības riskam, jo daļa spēlētāju pārcelsies uz nelegālajām azartspēļu vietnēm, kur viņi netiek aizsargāti.

 

Tiek arī pārkāpts tiesiskās paļāvības princips – neraugoties uz izmaiņām normatīvajos aktos, Rīgas domes izdotās atļaujas ir bijušas spēkā ilgus gadus, un Rīgas dome nesaskatīja pamatu atļauju anulēšanai, līdz ar to azartspēļu organizētāji varēja paļauties, ka atļaujas netiks atceltas un to paļāvība ir vērtējama kā ļoti augsta. Ir skaidrs, ka nozares ierobežošana kļūst aktuāla tikai tad, kad politiskajiem spēkiem ir jāvāc vēlētāju balsis.

 

LSBA aicina Rīgas domes deputātus un Nilu Ušakovu rūpīgi izvērtēt savus plānus par azartspēļu organizēšanas vietu slēgšanu Rīgas vēsturiskajā centrā un mikrorajonos. LSBA vērš uzmanību – šāds lēmums radīs ne tikai negatīvu ietekmi uz valsts un pašvaldību budžetiem, bet arī tiesiskus riskus un tiešā veidā sekmēs ēnu ekonomikas pieaugumu. Nozares uzņēmumi nomaksā ne tikai azartspēļu nodokļus, bet arī citus ar uzņēmējdarbību saistītos nodokļus un nodevas (UIN, PVN, IIN, VSAOI, akcīzes nodokli, transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokli u. c.), kas, piemēram, 2018. gadā sastādīja apmēram 30 miljonus eiro. Tādējādi kopējie nomaksātie nodokļi ir apmēram 70 miljoni eiro, kas veido būtisku fiskālo ietekmi.