Preses relīze

LSBA: Rīgas domes deputātiem un ierēdņiem būs jāuzņemas personīga atbildība par prettiesiska lēmuma pieņemšanu

Latvijas Spēļu biznesa asociācija, reaģējot uz Rīgas domes lēmumu anulēt 139 atļaujas azartspēļu komersantiem, norāda, ka acīmredzot nav vērtēts, kādas tiesiskās sekas balsojums var radīt. Politiski jautājumi ir jānodala no tādiem, kas izlemjami administratīvā procesa ietvaros, taču visiem lēmumiem ir jābūt tiesiskiem. Šodien Rīgas domes deputātu vairākums ir apzināti ignorējis likuma normas, jaunāko judikatūru un apsvērumus, kuru dēļ likumdevējs ir izšķīries par labu atļaujai organizēt azartspēles Latvijā.

 

Diemžēl neviens Rīgas domes politiķis vai ierēdnis līdz šim nav spējis paskaidrot, tieši kādā veidā azartspēļu organizatori, kuriem valsts ir izsniegusi licenci ar tiesībām organizēt azartspēles visā Latvijas Republikā, var savas tiesības īstenot Rīgas pilsētā. Ir pārkāptas komersantu tiesības uz īpašumu, tiesiskās paļāvības princips, kā arī ārvalstu investoru tiesības.

 

Azartspēļu komersanti ir bijuši spiesti vērsties Satversmes tiesā, lai apstrīdētu ierobežojošo normu, kas nosaka, ka visā pašvaldības teritorijā ir aizliegts organizēt azartspēles, izņemot, ja tās atrodas četru vai piecu zvaigžņu viesnīcās, turklāt tiesa ir pieņēmusi un jau ierosinājusi lietu. Steigai pamata nebija – bija sagaidāms Satversmes tiesas spriedums, jo VARAM iebildumi par Rīgas domes regulējuma normām attiecībā uz azartspēļu organizēšanu nav “izkūpējuši gaisā”.

 

Jāatgādina, ka 2019. gada 18. decembrī 35 Rīgas domes deputāti, balsojot pret vai atturoties, neatbalstīja atļaujas izsniegšanu SIA “Olympic Casino Latvia” spēļu zāles atvēršanai četrzvaigžņu viesnīcā “Radisson Blu Daugava”. No prettiesiski balsojušajiem deputātiem tika plānots piedzīt vairāk nekā 12 tūkstošus EUR – 345 EUR no katra deputāta. Neskatoties uz to, ka deputātiem pirms sēdes tika sniegts juridisks izvērtējums par lēmuma sekām, vairums lēmumu balstīja uz personisko viedokli vai pārliecību. Toreizējai Rīgas pagaidu administrācijai neizdevās piedzīt zaudējumus, un deputāti izspruka no atbildības. Jācer, ka šoreiz tiks demonstrēta likuma vara, un pašvaldība, domnieki un ierēdņi atbildēs par prettiesiska lēmuma pieņemšanu – citādi šodien azartspēļu nozare, rītdien – cita. Pašvaldība, pat galvaspilsētas, nestāv pāri likumam.