Preses relīze

Saeimas lēmums paver slūžas nelegālo spēļu zāļu izplatībai

Saeima nepārdomāti un tuvredzīgi atbalstījusi priekšlikumu, kas paredz tiesības pašvaldībām aizliegt azartspēļu organizēšanu savā teritorijā. Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA) uzskata, ka likumdevējs otrajā lasījumā lēmumu pieņēmis, neizsverot vislielāko draudu sabiedrībai – nelegālo azartspēļu izplatību un ar to saistītos sabiedriskās drošības riskus. Arī ārvalstu pieredze rāda, ka pārlieku stingri un nepārdomāti azartspēļu nozares ierobežojumi un ļoti vienkāršota pieeja azartspēļu regulēšanai noved pie nelegālo azartspēļu izplatības.

 

5. decembrī Saeima otrajā lasījumā atbalstīja rosinājumu pašvaldībām noteikt, kurās teritorijās neatļaut organizēt azartspēles. Tā kā, plānojot 2020. gada budžetu, tika pieņemts lēmums pašvaldībām atvēlēt vien 5% azartspēļu nodokļu ieņēmumus, ir paredzams, ka daudzas pašvaldības būs mudinātas pilnībā aizliegt azartspēles to teritorijās.

 

“Jau tagad esam dzirdējuši par pašvaldību iecerēm noteikt teritorijas, kur nedrīkst atrasties spēļu zāles, un parasti šī teritorija iever visu pilsētu vai, pievienojot atrunu, ka azartspēles drīkst organizēt tikai trīs un četru zvaigžņu viesnīcās. Ja šis rosinājums piepildīsies, tas faktiski nozīmēs, ka legāli azartspēles nebūs atļauts organizēt nekur. Šādi regulēšanas eksperimenti izmēģināti vairākās Eiropas valstīs, Krievijā un Ukrainā, un visās valstīs tas rezultējies ar impulsu nelegālajā sektorā,” norāda Arnis Vērzemnieks, Latvijas Spēļu biznesa asociācijas prezidents.

 

Uzņēmuma “GamblingCompliance” pētījumā par spēļu zāļu regulējumu un nelegālo spēļu automātu izplatību Eiropā teikts, ka, piemēram, Austrijas Finanšu policijas dati liecina, ka no 2016. līdz 2018. gadam valstī atsavināti 5813 nelegāli azartspēļu automāti. Turklāt 2019. gada aplēses liecina, ka tiek izmantoti vēl 4000 nelegāli automāti. Lai gan valsts pēdējos gados ir sākusi represijas pret nelicencētām spēļu zālēm, vietējie ziņojumi liecina, ka Austrijā joprojām pastāv ievērojams melnais tirgus.

 

Arī Polijā ierosinājums azartspēļu tirgu pakļaut valsts monopolam un strikti noteikt nelielu skaitu licencēto atrakciju vietu ir devis pretrunīgus rezultātus. Pēc desmit gadu centieniem ieviest šo modeli, nelegālā tirgus apjoms joprojām būtiski pārsniedz oficiāli licencēto automātu skaitu. Ja 2019. gadā tirgū ir aptuveni 600 licencētu spēļu automātu, tad pat pēc 50 000 nelegālo automātu konfiskācijas tiek lēsts, ka nelegālajā sektorā joprojām ir apmēram 25 000 nelegālo spēļu automātu.

 

“Azartspēļu nozare prasa ļoti rūpīgu un pārdomātu politikas veidošanu un regulēšanu. Piedāvātais ierosinājums nav izvērtēts un analizēts. Vienlaikus noņemot pašvaldībām gandrīz visus ieņēmumus no azartspēļu nodokļa un paplašinot tiesības, tām būtībā tiek dotas tiesības regulēt azartspēļu nozari. Gan nodokļu ieņēmumiem, gan nozares regulēšanai ir jābūt vienās – valsts vai pašvaldību rokās,” norāda A. Vērzemnieks.

 

A. Vērzemnieks uzsver, ka azartspēļu nozare – kā jebkura tautsaimniecības nozare – no valsts gaida prognozējamu politiku. Politiķiem ir skaidri jāpasaka, vai Latvijā būs legāla un regulēta azartspēļu nozare vai tā tiks likvidēta. Pilnīgi nepieņemami un bezatbildīgi ir radīt iespaidu, ka Latvijā azartspēles ir legālas, bet ar dažādiem margināliem lēmumiem tiek ieviestas normas, kas faktiski padara neiespējamu legālas azartspēļu nozares pastāvēšanu.

 

Par GamblingCompliance

Konsultāciju uzņēmums GamblingCompliance ir vadošs neatkarīgas juridiskas, normatīvo aktu un biznesa informācijas sniedzējs globālajai azartspēļu industrijai. Uzņēmuma neatkarīgi veiktā juridisko procesu un politikas attīstības analīze sniedz vispusīgu ieskatu normatīvajos aktos veikto izmaiņu radītajās sekās.

Londonā, Vašingtonā un Taipejā strādājošā GamblingCompliance štata analītiķu un žurnālistu komanda lepojas ar nepārspētu kontaktu tīklu starp politikas veidotājiem, lobijiem un tiesību ekspertiem, kā arī ar plašu pieredzi normatīvo aktu izmaiņu un to ietekmes analīzē visos azartspēļu sektoros.

 

Par LSBA

LSBA pārstāv spēļu biznesa nozarē strādājošo uzņēmumu intereses valsts un publiskajā sektorā, un tās mērķis ir veicināt Latvijas spēļu biznesa kopējo attīstību un atbildīgu azartspēļu patēriņu.